Geografie

Kubánská krajina je pestrá a rozmanitá; naleznete zde vše od zalesněných hor a úrodných nížin, přes řeky s příjemně chladnou vodou a množstvím vodopádů, vápencové jeskyně až po zvláštní vápencové hory – mogoty – které můžete obdivovat v údolí Viñales. Kubánské pobřeží o délce 5746 m, podél kterého je rozeseto více než 4000 menších ostrůvků, omývají teplé vody karibského moře na jihu a průzračné vody atlantiku na severu. Vyskytuje se zde přes 300 přírodních pláží a jeden z nejdelších korálových útesů na světě. Kuba je zformována množstvím tektonických pohybů, které vytvořily na severním pobřeží vápencové hory a v jižní části propadliny, kde se nyní nachází mangrovové mokřady. Podzemní řeky během milionů let vytvořily po celém území kuby více než 20 tisíc vápencových jeskyní. Kuba leží v hlavní oblasti karibských hurikánů, které se vyskytují převážně ve východní části poloostrova.

Provincie

Pinar del Río

Jedna z nejvýznamnějších pěstitelských oblastí tabáku na světě, s rezavě červenými poli, které se orají za pomocí volů, posetých sušírnami tabáku a domečky s doškovými střechami, které obývají místní guajiros (venkované) se sombrery na hlavách. Klenotem této provincie je údolí Viñales s unikátními vápencovými horami (mogotes), které je zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO. Nejzápadnější výběžek Kuby María la Gorda nabízí více než 50 míst k potápění a pozorování nepřeberného množství mořských živočichů a korálů.

Artemisa a Mayabeque

Tyto 2 nejmenší provincie vznikly teprve v roce 2010 rozdělením provincie La Habana. Jedná se o zemědělskou oblast, která produkuje téměř polovinu plodin, které slouží k obživě kubánského národa. Nejzajímavější jsou letoviska Las Terrazas a Soroa, kde najdete vodopád a botanickou zahradu s nepřeberným množstvím orchidejí. Celou oblastí projíždí vláček Hersheyho železnice.

La Habana

Historické centrum hlavního města dýchá dějinami na každém kroku a najdete zde nespočet různě zaměřených muzeí. Architektura Havany se dá velmi obtížně zařadit, což si můžete ověřit při procházce uličkami Staré Havany (Habana Vieja). Jsou zde zastoupeny všechny hudební styly od pouliční hudby až po pompézní kabaret pod širým nebem – toto město opravdu žije a panuje zde unikátní atmosféra, ať již v ulicích nebo v některém z oblíbených barů Ernesta Hemingwaye.

Matanzas

Provincie Matanzas, jejíž název znamená „masakry“ kvůli vybití španělských kolonizátorů původními obyvately, je kontrastem mezi nablýskanými all inclusive letovisky na poloostrově Varadero a mokřady a bažinami na jihu provincie, kde také najdete slavnou Zátoku Sviní, která kromě historiků láká i nespočet milovníků potápění.

Cienfuegos

Provincie Cienfuegos, jehož stejnojmenné hlavní město bylo založeno francouzskými pionýry se snahou zvýšit na Kubě podíl bílého obyvatelstva, nabízí kromě krásné koloniální architektury nejvyšší vnitrozemský vodopád na území Kuby – El Nicho – který najdete v národním parku Topes de Collantes. Elegantní přímořské město Cienfuegos, které je oprávněně nazývané perlou jihu, je rodištěm jednoho z nejvýznamnějších kubánských hudebníků Bennyho Moré.

Villa Clara

Provincie, v níž leží slavné město Santa Clara, které se proslulo porážkou Batistova režimu, když zde Che Guevara s pomocí bandy otrhaných barbudos (vousáčů) nechal vykolejit obrněný vlak převážejících více než 350 vládních vojáků a zbraní. Tento akt byl umíráčkem Batistova diktátorského režimu, který předznamenal triumf kubánské revoluce.

Sanctí Spiritus

Tato malá provincie střeží zřejmě nejhodnotnější dědictví Kuby – města Trinidad a Sancti Spíritus. Koloniální městečko Trinidad, zapsané na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, bylo založeno v roce 1514 dobyvatelem Diegem Velasquézem jako 3. nejstarší sídlo na ostrově a je nazýváno nejstarším muzeem pod širým nebem. Sancti Spíritus bylo díky oslavám 500. výročí založení města značně zkrášleno a určitě stojí za povšimnutí.

Ciego de Ávila

Nejzajímavější oblastí této provincie je bezesporu souostroví Jardines del Rey se známými ostrovy Cayo Coco a Cayo Guillermo, jejichž pláže obdivoval i slavný Ernest Hemingway. Nejmodernéjší kubánské provinční městečko Ciego de Ávila bylo založeno až v 19. století coby vojenské město, následně se proměnilo ve významné zpracovatelské město cukrové třtiny a ananasů, které jsou symbolem města. Naleznete zde 2 zajímavá muzea a rozlehlý městský park s umělým jezerem, dětským hřištěm a restauracemi. Za návštěvu stojí také městečko Morón, proslulé sochou kohouta, které nabízí mnoho casas particulares, pokud si příliš nelibujete v nablýskaných letoviscích vystavěných na přilehlých ostrovech.

Camagüey

Největší kubánská provincie, kde se na rozhlehlých pastvinách pase dobytek a najdete zde jen pár malých městeček. Chloubou je stejnojmenné provinční město, kde můžete obdivovat koloniální architekturu a nasát kosmopolitní atmosféru, kterou předčí jen Havana. Milovníci přírody můžou na přilehlých ostrůvcích na severu provincie pozorovat v březnu stěhovavé ptáky a od června do ledna se blízko pláže Santa Lucía objevují žraloci – podvodní představení spojené s krmením těchto tvorů je nezapomenutelným zážitkem.

Las Tunas

V tomto tichém a nenápadném kraji si můžete užívat maloměstské kouzlo zdejšího provinčního města nebo se vydat do poklidného města Puerto Padre, kde se kdysi vyrábělo mnoho cukru. Celá provincie je posetá cukrovary a dobytčími farmami a na severu najdete divoké ekologické pláže, kde ve srovnání s Varaderem mnoho turistů nepotkáte.

Granma

Provincie nese jméno lodi, ze které se Fidel Castro spolu s partičkou revolucionářů vylodil v roce 1956, aby rozpoutali guerillovou válku. Provincie je velmi málo obydlená a její hory pokrývají husté tropické lesy. Narodil se zde Carlos Manuel de Céspedes, který osvobodil své otroky a v roce 1868 poprvé formálně vyhlásil kubánskou nezávislost. V boji za nezávislost zde zemřel národní hrdina José Martí, jehož sochu naleznete snad v každém městě na ostrově.

Holguín

Provincie, v níž v roce 1492 poprvé přistál Kryštof Kolumbus, nabízí jak nablýskaná letoviska v Guardalavaca, tak tu „opravdovou“ Kubu ve stejnojměnném provinčním městě. Naleznete zde také spoustu předkolumbovských archeologických nalezišť, krásné borové lesy pohoří Sierra Cristal nebo niklové doly v okolí města Moa. V dubnu se milovníci filmu sjíždějí do městečka Gibara na Festival Internacional del Cine Pobre (filmový festival pro chudé).

Santiago de Cuba

Tato provincie je považována za „nejkaribštější“ kubánskou enklávu, s nevázanými karnevaly a folklorními tanečními skupinami. Provinční město Santiago de Cuba, založené Diegem Velasquézem, bylo do roku 1607 hlavním městem Kuby a sehrálo důležitou roli v revoluční historii ostrova: právě zde proběhl první útok na kasárna Moncada, který odstartoval sérii akcí, které změnily směřování kubánských dějin. Nejposvátnější poutní místo na Kubě, Basílica de Nuestra Señora del Cobre, se nachází 20 km severozápadně od Santiaga, kde můžete obdivovat sošku patronky země – Panny Marie Milosrdné.

Guantánamo

Zlatým hřebem této provincie je městečko Baracoa se svým venkovským okolím a národní park Parque Nacional Alejandro de Humboldt, kde můžete pozorovat velké množství endemických rostlin i živočichů a nachází se zde nejvyšší vodopád v karibské oblasti. Za povšimnutí stojí také stejnojmenné provinční město, kde moc turistů nenajdete, ale zato můžete nasát tu pravou kubánskou atmosféru.

Isla de la Juventud

Šestý největší ostrov pokrytý borovými lesy dělí od pobřeží Kuby 100 kilometrů. Moc turistů zde nenajdete, ale pokud se sem vydáte, tak určitě za potápěním – nachází se zde nejzachovalejší korálový útes v oblasti Karibiku. Východně od „ostrova mládeže“ pak naleznete pravý opak: ostrov Cayo Largo del Sur, který se stal idylickým rájem turistů díky svým širokým plážím s bílým pískem.