Internet na Kubě

S internetem to tu zatím není nijak růžové. Na rychlost připojení jako v Česku rovnou zapomeňte a na wi-fi zdarma v restauracích taky ;). Wi-Fi je dostupná ve většině velkých parků na Kubě – ne, to není vtip – sednete si na patník, připojíte se a můžete fungovat. Obzvlášť večer je to velice zajímavá podívaná na spoustu lidí, kteří videovolají se svými příbuznými a přáteli v zahraničí. Většina hotelů nabízí wi-fi připojení u recepce a v lobby, některé už dokonce i na pokojích, ale všude funguje stejný „kartičkový“ systém. A internet je suuuuperpomalý….a nefungují tady skoro žádné google služby a aplikace (kromě gmailu, ten fachčí v pohodě).

Jak funguje internet na Kubě

  • Koupíte si kartičku s uživatelským jménem a heslem (stírací políčko, jako výherní los ;)) – v oficiálních prodejnách ETECSA stojí 1 hodina na internetu 1,5 CUC (počítejte s frontou a ke koupi budete potřebovat pas), nebo na hotelové recepci (většinou za 2 CUC a už není třeba pas), nebo i na ulici (tam ale cena bude lehce vyšší)
  • Připojíte se k wifi
  • Vyskočí vám přihlašovací obrazovka (někdy nevyskočí, služby google tu net blokují jako podezřelé stránky, takže je potřeba ručně najet přes vyhledávač na portál NAUTA)
  • Zadáte uživatelské jméno a heslo
  • A můžete začít fejsbůkovat – po hodině vás to odpojí a budete potřebovat další kartičku 😉
  • Pokud budete chtít skončit dřív, jak za hodinu, je potřeba se odhlásit na IP adrese 1.1.1.1, pouhé vypnutí wi-fi nestačí a čas se bude odpočítávat dál až do vyčerpání 😉